לאור משבר הקורונה: התנהלות עם הילדים בשגרת הבית

לאור משבר הקורונה, כשאחת לכמה ימים יוצאות מטעם משרד הבריאות הנחיות חדשות, חשוב לדעת כיצד להתנהל עם הילדים בשגרת הבית החדשה. מצד אחד, מזכיר קצת את ימי החופש הגדול (רק באווירה פחות מלהיבה, היינו אומרים…), מצד שני לא דומה לו עם ההגבלות על יציאה לשטחים ציבוריים. ובכל זאת, גם בתקופות כאלה אפשר לעשות מהלימון לימונדה באמצעות חיזוק הקשרים המשפחתיים. כתבה מיוחדת לימי הקורונה מאת צוות אתר חוצות שפיים.

1. תכנון סדר יום:
תכנון סדר יום חשוב כדי להקנות לילדים יציבות ובטחון גם כשבחוץ משתוללת חוסר ודאות. את לוח הזמנים אפשר לקבוע במשותף יחד איתם כשאתם מחליטים על פעילויות הכרחיות -זמן לשיעורי בית מקוונים, אכילה ושינה ועוד. אפשר לייצר לוח כזה לכל הילדים יחד או לכל ילד בנפרד, בהתאם לצרכיו הפיזיים והרגשיים וכמובן שהוא גמיש ודינאמי בהתאם לכל יום. מה שחשוב הוא שתהיה מסגרת ובתוכה – מקום לגבולות וגם חופש יצירתי.

2. תיאום ציפיות :
תיאום ציפיות עם הילדים נכון לא רק לגבי הלוז שלהם אלא, גם לגבי הלוז שלכם. שבו איתם ונסו להבין מהם הצרכים שלהם במהלך היום  ומה הם מבקשים ונסו לראות אם וכיצד תוכלו להיענות לבקשותיהם. הסבירו להם גם את הצרכים שלכם  כמו למשל שקט, מרחב לעבודה ומה הציפיות שלכם מהם בכל הנוגע למטלות הבית.

3. פעילויות :
לגבי כל פעילות אפשר להחליט שכל יום הוא בנושא פעילות אחרת .
א.
 זמן למשחקי קופסא :

זמן של ביחד , קצת להפעיל את הראש והדמיון והמון יצירתיות- את כל אלה מספקים לנו מגוון משחקי קופסא מדליקים. אפשר לאסוף את כל המשחקים שיש לכם בבית, לערום לערימה אחת גדולה, לבחור משחק אחד כל פעם ולקבוע לו זמן מוגדר. אפשר גם לשלב אלמנט תחרותי על ידי חלוקת ניקוד למנצח/ים בכל משחק, המנצח בעל המספר הגבוה ביותר יזכה בפרס שווה. אז מי החברים שלנו לדרך? מונופול, טאקי, קלפים, מנקלה, חתחתול, מה במשבצת והרשימה עוד ארוכה! את כל אלה ועוד מגוון משחקים שווים ניתן למצוא אצלנו ב- סטימצקי חוצות שפיים

ב. מחפשים את המטמון :
מחפשים את המטמון המסורתי עובר לחללי הבית! כל מה שצריך הוא להחליט יחד עם הילדים על פרס שישמחו לקבל (או שזו יכולה להיות הפתעה שתכינו להם אתם), להכין מפה להתמצאות ולארגן משימות וחידות. החביאו את הפתקים כך שכל משימה תוביל הלאה למשימה הבאה. הילדים יזכו לשחק יחד בשיתוף פעולה, להבין מה זה אומר להשקיע מאמץ משותף ועוד דברים טובים. פרסים נחמדים אפשר לרכוש אצלנו בג’ויסטיק פלוס שפיים, סטימצקי, צומת ספרים וטויס אר אס.

ג. יום פעילויות היתוליות:
פעילויות היתוליות זה תמיד נחמד! אפשר לחשוב יצירתי ולהשתמש בחפצים שיש בבית למשל כדי ליצור מסלול מכשולים, לימבו, תחרות עם כרית רכה על הראש, לעקוף פחיות ריקות באלכסון ועוד ועוד. אפשר גם לחשוב בכיוון של משחקי ימי ההולדת הקלאסיים – גם מעלה אסוציאציה של מסיבה והילדים בוודאי ישמחו לשחק.

ד. פעילויות יצירה :
זמן ליצירה הוא הזדמנות מעולה לפתח את כישורי המוטוריקה העדינה, סבלנות, ריכוז ושקט אצל הילדים. אפשר למצוא ברשת שלל פעילויות שניתן ליצור מחפצים בבית ופסח הוא הזדמנות מעולה לעשות סדר ובמקום לזרוק- ליצור משאריות בדים, כלי זכוכית, פלסטיק, עיתונים ועוד- מתנות יפות ומושקעות. 

מאחלים לכם שהזמן בבידוד יקרב בין בני הבית ויחזק את הקשרים המשפחתיים,
בשורות טובות
צוות אתר חוצות שפיים