איך להפוך לפאשניסטה מודעת מבלי לוותר על הסטייל?

המגמה שצוברת תאוצה בשנתיים האחרונות היא שופינג שנעשה בצורה מודעת, כזו שמתחשבת בסביבה ובאנשים וגם עושה טוב על הלב לקונים, עם קצת פחות בזבזנות ועדיין מבלי לוותר על הסטייל. אז איך תוכלו לקנות בגדים בצורה מודעת וחכמה? הכנו לכם כתבה עם כמה עצות מועילות לדרך.
רשתות בגדים זולות צצות כמו פטריות אחריי הגשם, כאלה בהן תמורת פחות מ100 שקלים תוכלו לרכוש 4-5 פריטים ללבישה יומיומית. ההיצע עצום, המבחר עוד יותר והפיתוי לקנות לא מרפה, במיוחד עם ההפגזה הפירסומית של שלל המותגים ברשת. במקביל, לא פעם קל לשכוח את הסיפור שעומד מאחוריי זה :  כדי לייצר את אותה חצאית או חולצה, עובדים המועסקים בתעשיית ייצור האופנה במזרח הרחוק עובדים שעות רבות ומקבלים פרוטות, ניצול פשוטו כמשמעו. וזה עוד לפני שדיברנו על הזיהום הסביבתי של טריליוני בדים, פלסטיק ומזהמים אחרים שמעורבים בתהליך הייצור.
החדשות הטובות הן שאפשר לעבור לקניית בגדים הרבה יותר מוסרית ומודעת, כזו שעושה טוב לסביבה ולחברה ועדיין לא מאלצת אותנו לוותר כליל על השיק והסטייל. אז מאיפה מתחילים?

לפני הכל, לא תקנו בגדים סתם ככה, בגלל שמתחשק, אלא תמיד תשאלו : האם אני באמת צריכ/ה את זה? זה אולי החלק הכי קשה כי זה מעביר את השופינג מגחמה לתהליך מנטלי שכולל שינוי הרגלים . והבסיס של השינוי הזה הוא בשינוי אמונות. אבל איך בכלל מתחילים לשנות אמונה כזו?
פותחים את הארון ועושים סדר. מה שלא לבשנו לפחות שנה, שסתם יושב שם, בין אם אלה בגדים או נעליים- כדאי לשים בשקית ולהעביר לתרומה או לחנות יד שנייה. כשיש סדר בעין, קל להבין יותר טוב מהם הבגדים שאני לובש/ת בד”כ , מה אני אוהב/ת ומה מתאים לי ואז: האם אני צריך או צריכה את הבגד הזה?
אחרי סידור הארון במידה והחלטתם שאתם באמת צריכים בגד מסוים, צרו לכם רשימה מסודרת. אל תלכו לשופינג בלעדיה. שימו לכם כלל להיצמד לרשימה , וזה נכון אגב לכל סוג קנייה, ולא לסטות ממנה. כשהדברים מופיעים מול העיניים, קל יותר לקנות ביעילות מבלי ללכת לאיבוד ולבזבז כסף.

אבל מה קורה בפועל, כשאתם כבר בקניון, זה הרבה פעמים סיפור אחר. לא קל לכם להתחייב לרשימה, זה קורה. מה שיקל עליכם הוא לייצר איזושהי פעולה פשוטה שמסיתה את תשומת הלב שלכם מהמסיח – למטרה. וזה פשוט : ספרו בסדר יורד5-4-3-2-1 ואז תשאלו את עצמכם שוב : אני באמת צריכ/ה את הפריט הזה? הפעולה הפשוטה הזו תעזור לכם לשןב למסלול ולהתפקס על המטרה.

כשאתם כבר מחליטים לקנות, תמיד תעדיפו קנייה שלא ברשתות הזולות אלא קנייה עם ערך לייצור מקומי או לפחות פריטים איכותיים יותר. שוב, בגדים זולים משמעם ייצור זול וזה אומר שיש אדם בצד השני ששילם את המחיר בעבודה לא הוגנת. מה גם שזה ייצור בכמויות = זיהום סביבתי אדיר. ואם כל זה לא מספיק, פריט זול הוא פריט שאורך החיים שלו קצר כי איכותו ירודה. וזה אומר שאתם מבזבזים לאורך זמן הרבה יותר. פריט איכותי וכזה שיוצר בסחר הוגן, או של אופנה ישראלית מקומית, לרוב עולה יותר אבל גם אורך חיי המדף שלו ארוך יותר.

ואם כבר בסביבה עסקינן – בכל הקשור לטיפוח וקוסמטיקה, העדיפו תמיד מוצרים אורגניים. הייצור פחות מזיק לסביבה וגם העור שלכם יודה לכם.

אצלנו בחוצות שפיים מגוון חנויות מותגים עם פריטים איכותיים- קסטרו, גולף, מגה ספורט, H&O. בואו עם הרשימה שלכם, מבטיחים שתמיד תמצאו מבצעים שווים.